Szukamy osób spokrewnionych z nazwiskiem Jarosz z okolic Jadowa (mazowieckie)

by Marta Sobota

Nie znając informacji o rodzinie swojego pochodzenia, wiele osób w odpowiednim dla siebie czasie zdobywa się na odwagę, by dowiedzieć się czegoś o rodzicach, ojcu, dziadku, czy innym nieznanym członku rodziny. 

Pragnienie poznania swojej tożsamości jest w nas głęboko zakorzenione, a dowiedzenie się, jak nazywał się ojciec, czym zajmował, jaka była jego życiowa historia, czy grał na instrumentach, co lubił, możliwość odwiedzenia grobu – daje spokój w sercu. 

Pamela urodziła się 12 stycznia 1950 roku w Londynie i została oddana do adopcji. Gdy miała 40-parę lat, zapragnęła dowiedzieć się czegoś o swoich biologicznych rodzicach. W 1991 roku udało jej się spotkać z biologiczną mamą, która powiedziała Pameli, że jej ojcem był Polak, który nazywał się Jarosz i pochodził z okolic Warszawy.

Pamela McDonald

W nadziei na odnalezienie rodziny i informacji o ojcu, gdy pojawiła się taka możliwość, w 2017 roku Pamela zrobiła genealogiczne testy DNA. W pierwszych latach, wszystkie najwyższe dopasowania były ze strony matki Pameli, która była Irlandką. 

Przełom przyszedł po czterech latach, czy w czerwcu 2021 roku dostała wiadomość od Daniela Rybakiewicza, który zrobił testy najbliżej rodzinie i zobaczył wysokie dopasowania brata swojego dziadka 1, swojego ojca oraz siostry z Pamelą. Tego samego dnia wysłał do niej wiadomość z pytaniem o genealogię, w odpowiedzi dowiedział się, że Pamela była adoptowana i nic nie wie o swoim ojcu pochodzącym z Polski. 

Pamela z córkami – Ashley i Orlą oraz wnukiem Oisin’em

Daniel postanowił pomóc w poszukiwaniach i od tamtego czasu wytrwale sprawdzał dopasowania, budował drzewo genealogiczne, rozmawiał ze wspólnymi matchami i zbierał elementy tej skomplikowanej układanki w całość. Po roku, we wspólnych wynikach pojawił się także wynik Kasi, która pracuje się mną i poprosiła o pomoc w analizie. 

Okolice poszukiwań

Budowanie drzew genealogicznych wielu osób doprowadziło nas do połączenia genealogii Daniela z rodziną Jaroszy. Połączeniem okazało się być małżeństwo Jana Jarosa (Jarosza) z Marianną Siuchtą, którzy ślubowali w 1897 roku w Jadowie.

Potomkowie Jana Jarosa i Marianny Siuchty

Poniżej znajduje się diagram WATO (What Are The Odds2), potwierdzający tezę, że Pamela i Daniel są spokrewnieni przez rodzinę Siuchtów. Widzimy na nim trzy inne osoby, które również są potomkami Franciszka Siuchty (ur. 1816 w Jadowie) i Teresy Pląski.

Diagram WATO potwierdzający pokrewieństwo przez rodzinę Siuchtów

 Z naszych ustaleń wynika, że ojcem Pameli jest prawdopodobnie Bolesław Jarosz – urodzony 20 października 1915 roku syn Jana Jarosa (Jarosza, 1875-1942) i Marianny Siuchty (1875-1951). Jednak to jedynie przypuszczenia, na które nie mamy potwierdzenia.

20 stycznia 1943 roku Bolesław został aresztowany przez SiPO Warschau (Sicherheitspolizei, pol. Policja Bezpieczeństwa).
2 kwietnia 1943 roku osadzono go jako więźnia politycznego w KL Lublin “Majdanek” jako więźnia numer 8616.
30 lipca 1943 przeniesiono go do KL Buchenwald, gdzie został więźniem numer 11807 i przebywał tam do co najmniej 14 lutego 1945r.

Rodzeństwo Bolesława:

 • Stanisław Jarosz (1898-1978) żona Eufemia
 • Józef Jarosz (1899-1977) żona Stefania Dzięcioł
 • Aleksander Jarosz (1905-??) żona Stanisława Chmielewska
 • Stefania Jarosz (1907-??) mąż Stanisław Powierża
 • Wacław Jarosz (1921-??)
 • Eugeniusz Jarosz (1918-??)
 • Marianna Jarosz (??-??)

‼️ Szukamy potomków krewnych Jana Jarosa i Marianny Siuchty, a więc potomków ich rodziców:

 • Wojciecha Jarosza (ur. 22.11.1851 w Laskach koło Zawiszyna) i Anny Powierży, ślub w Jadowie w 1873 roku
 • Jana Siuchty (ur. 1853 w Jadowie) oraz Katarzyny Tryc, ślub w Kamieńczyku w 1874 roku, a także potomków z drugiego małżeństwa Jana z Józefą Śliwą (ślub w 1890)

Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje o rodzinie Jaroszy z okolic Jadowa, Zawiszyna oraz o mężczyźnie o nazwisku Jarosz, który w 1949 roku przebywał w Anglii. Nazwisko to jest dość popularne, dotychczas natrafiliśmy na niejeden błędny trop, więc każdą informację będziemy sprawdzać z uważnością 🙂

Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się potwierdzić tożsamość ojca Pameli, podarować jej informacje o rodzinie i spokój serca ❤️

 1. W tym miejscu serdeczne podziękowania dla Doroty Bartoszewicz ze stowarzyszenia Ocalić od zapomnienia, która specjalnie wybrała się do brata dziadka Daniela, do Białegostoku, by wykonać mu test
 2. https://dnapainter.com/#watotrees
0 Komentarz
0

You may also like

Skomentuj