Czy Twoi rodzice są spokrewnieni?

by Marta Sobota
Czy Twoi rodzice są spokrewnieni?

Gdy zaczynam pracę z czyimś wynikiem DNA, często sprawdzam, czy jego rodzice są ze sobą spokrewnieni. Taka informacja może wytłumaczyć, np. dlaczego widzimy więcej dopasowań ze strony matki lub ojca. W jaki sposób możemy to sprawdzić? Mając wynik swojego DNA, w narzędziu „Are Your Parents Related”, które jest dostępne bezpłatnie na GEDMatchu. Gotowi? Sprawdzamy 🙂

Narzędzie „Are Your Parents Related” pośród bezpłatnych narzędzi GEDMatch

Jak to działa?

Od każdego rodzica mamy po jednym chromosomie w każdej parze. Jeśli nałożymy na siebie informacje obu chromosomów i otrzymamy duże segmenty, które są identyczne, to znaczy, że odziedziczyliśmy po obu rodzicach takie samo DNA, a więc musieli oni być ze sobą spokrewnieni. Gdyby nie byli, DNA na jednym i drugim chromosomie byłoby różne.

Do sprawdzenia pokrewieństwa rodziców posłuży nam bezpłatne narzędzie „Are Your Parents Related”, które jest dostępne na platformie GEDMatch.

Jeśli jeszcze nie wgrałeś swojego wyniku do GEDMatcha, polecam to zrobić, bo opisywane w tym artykule narzędzie nie jest jedynym, z którego warto korzystać na tym portalu. Instrukcje, jak pobrać surowe dane DNA z różnych firm znajdziesz tutaj, a jak wgrać je do GEDmatch znajdziesz w tym miejscu.

W pierwszej kolejności w polu „Kit number of child” podajemy numer zestawu, którego wynik chcemy sprawdzić. Następnie możemy wybrać opcję z pokazaniem wyników graficznie (Graphics and Positions) wraz z pozycjami lub samych pozycji (Position Only). Klikamy Submit.

Jakie jest pokrewieństwo rodziców?

Jeśli narzędzie zwróci nam informacje o wyniku większym niż 0cM, wynik ten mnożymy razy 4 i tę ilość centymorganów sprawdzamy w Shared cM tool DNA Painter’a. Na przykład, jeśli otrzymaliśmy wynik 100cM, mnożymy go razy 4, wychodzi nam 400cM i sprawdzamy możliwe relacje dla 400 centymorganów.

Dlaczego wynik mnożymy razy 4?

Załóżmy, że Twoi rodzice dzielą ze sobą 20% DNA. Około połowy przekażą Tobie jako dziecku, a więc ok 10%. Jednak tylko połowa tego DNA będzie taka sama, więc w narzędziu pokaże się to jako 5%.

Spójrzmy na poniższy przykład wyniku osoby, której rodzice są ze sobą spokrewnieni:

Suma segmentów wynosi 114.9cM, zaokrąglijmy do 115cM, pomnóżmy razy 4, wychodzi nam 460cM.

Shared cM tool wskazuje nam z największym prawdopodobieństwem (87%), że rodzice mogli być:
🧬 przyrodnimi kuzynami 1. stopnia (Half 1C) czyli kuzynami dzielącymi wspólnego dziadka lub babcię
🧬 kuzynami jednokrotnie odsuniętymi (1C1R), relacja z synem/córką kuzyna pierwszego stopnia
🧬 i kilka innych możliwości 🙂

Analizowany przypadek to sprawa, w której ojciec okazał się nie być spokrewniony biologicznie, a wynik dziecka wskazał to, co widzicie powyżej. Okazało się, że biologicznym ojcem był przyrodni kuzyn matki. Rodzice tej osoby mieli wspólną babcię (ale nie dziadków).

Przyrodni kuzynowie pierwszego stopnia dzielą ze sobą około 6% wspólnego DNA. Przekazują dziecku połowę, czyli ok 3%. Około połowa tego samego DNA będzie pochodziła od obojga rodziców, czyli ok 1.5% lub 112cM. Powyżej widzicie graficzne przedstawienie tego wyniku i sumę segmentów, która wyniosła 114.9cM, czyli idealnie pasuje do statystyk.

Małżeństwa kuzynów pierwszego stopnia nierzadko zdarzały się w przeszłości, a w niektórych społecznościach były nawet częste. Karol Darwin miał dziesięcioro dzieci ze swoją kuzynką, drugą żoną Alberta Einsteina również była jego kuzynka. Więcej takich historii przeczytacie w książce Carla Zimmer’a ’Śmiech ma po matce – tajemnice genów’. Jednak pojedynczy związek kuzynów w rodzinie nie jest jeszcze endogamią. Endogamia to wżenianie się w rodzinie przez wiele pokoleń. Analiza genów osób pochodzących z endogamicznych społeczności przynosi wiele wyzwań. Osoby te często będą miały dalece spokrewnionych rodziców i może się to pokazać w narzędziu „Are Your Parents Related” lub nie. Przykładem społeczności endogamicznych są Żydzi Aszkenazyjscy, których przodkowie często brali ślub z kuzynami przez wiele pokoleń.

Jeśli pokrewieństwo rodziców Cię dotyczy, pamiętaj, Twoje geny najprawdopodobniej mają się w porządku i nie będą miały negatywnego wpływu na DNA Twoich dzieci (w powyższym i innych wynikach dzieci osób, których rodzice są spokrewnieni nie widać już tego pokrewieństwa, ponieważ rodzic przekazuje dziecku część jednego albo drugiego chromosomu). Jednak do analizy trzeba będzie brać pod uwagę ubytek przodków 🙂

Jeśli masz pytania co do wyników, napisz w komentarzu, będziemy wspólnie analizować 🧬

Czy Twoi rodzice są spokrewnieni?
0 Komentarz
1

You may also like

Skomentuj