Jak wgrać wynik do GEDMatch

by Marta Sobota

GEDMatch to darmowa baza umożliwiająca porównywanie wyników DNA z różnych źródeł. Oznacza to, że zobaczymy tu krewnych, którzy badali się w innych firmach. Na przykład mając test wgrany z My Heritage, zobaczymy również wyniki osób, które wgrały swoje dane z Ancestry czy 23andMe. Jest to więc szansa na porównanie wyników z osobami w Ancestry nie mając tam swojego testu (do Ancestry i 23andMe nie można wgrać danych, by być w tych bazach należy kupić test).

Narzędzia dostępne na GEDMatchu umożliwiają więcej analiz niż komercyjne bazy danych. Możemy m.in. sprawdzić, czy nasi rodzice byli ze sobą spokrewnieni, użyć różnych kalkulatorów określających pochodzenie naszych przodków, a korzystając z narzędzia Lazarus odtworzyć DNA osoby zmarłej (instrukcje znajdziesz w artykule Lazarus – odtwarzamy DNA osoby zmarłej).

Krok 1 – Rejestracja

Jeśli masz już konto w serwisie GEDMatch, przejdź do kroku 4.

Po wejściu na stronę serwisu GEDMatch wybierz „JOIN FOR FREE” lub użyj tego linka, który przekieruje Cię do formularza rejestracji.

Krok 2

Wypełnij formularz rejestracyjny:

Krok 3

Na podany w formularzu e-mail został wysłany kod rejestracyjny.

Skopiuj kod i wklej w formularzu, potwierdź klikając „Confirm”:

Zobaczysz ekran potwierdzający, że rejestracja przebiegła pomyślnie:

Krok 4

Zaloguj się do swojego konta klikając przycisk „Sign in” lub otwierając ten link. Zostaniesz zapytany, czy chcesz zalogować się do nowej czy klasycznej wersji serwisu. W tym poradniku przedstawiam widoki nowej wersji.

Krok 5

W górnej zakładce wybierz „Upload DNA”

Krok 6

Wypełnij formularz rejestracyjny. Obowiązkowe pole to Name of Donor, najlepiej imię i nazwisko oraz Name of Testing Company – firma, z której wynik chcesz wgrać. W tym przykładzie Ancestry.

W sekcji Raw Data to GEDMatch dwie najczęściej wybierane opcje to Your DNA – Twoje dane, gry wgrywasz własny wynik oraz DNA of a person, who has granted you specific authorization to upload their DNA to GEDMatch – DNA osoby, która dała Ci pozwolenie na wgranie wyniku do GEDMatch.

W sekcji Privacy Options, wybierasz sposób, w jaki będą przetwarzane Twoje dane:

Opt In – w tej opcji zestaw będzie porównywany do wszystkich innych wyników w bazie – osoby, które prowadzą poszukiwania genealogiczne, osób adoptowanych, użytkowników (w tym organy ścigania) usiłujących zidentyfikować niezidentyfikowane szczątki ludzie oraz organy ścigania usiłujące zidentyfikować sprawców brutalnych przestępstw. Operatorzy GEDmatch zachęcają wszystkich do wybrania tej opcji. Ja również 🙂

Opt Out – jak wyżej wykluczając porównania z zestawami wgranymi przez organa ścigania poszukujące sprawców brutalnych przestępstw.

Research – zestaw nie będzie wyświetlany przez innych użytkowników. Genealogia i genealogia genetyczne wymagają dzielenia się informacjami. Ta opcja jest przeznaczona głównie dla sztucznie stworzonych wyników. Może być też wykorzystana do wgrania zwykłych zestawów, jeśli masz taką potrzebę.

Private – Zestaw nie będzie dostępny do żadnych dopasowań. Będzie w bazie danych i zostanie przetworzony, ale nie zostaną wyświetlone żadne wyniki, chyba, że ustawienie to zostanie zmienione na inne.

Wgraj plik z danymi. Plików zip nie musisz rozpakowywać. Po prostu wybierasz plik, który pobrał się wcześniej ze strony. W tym przykładzie jest to plik z Ancestry spakowany w formacie zip.

Odczekaj kilka sekund, zobaczysz ekran z wgrywanymi danymi. Ostatnim krokiem jest odpowiedź na pytanie, kiedy zestaw będzie dostępny do porównań jeden do wielu? (When will kit be available for one-to-many tool). Należy wybrać odpowiedź Typically within 24 to 48 hours – zwykle w ciągu 24 do 48 godzin. I kliknąć Submit Answer.

Po wybraniu i zatwierdzeniu poprawnej odpowiedzi, pojawi się komunikat, że wyniki mogą pojawić się nawet już po 8 rano czasu EST (minus 6 godzin w stosunku do polskiej strefy czasowej, a więc chodzi o naszą godzinę 14). Kliknij OK.

Mimo, że na możliwość użycia opcji jeden do wielu (one-to-many) trzeba poczekać do 48 godzin, inne narzędzia, jak porównywanie jeden do jednego (one-to-one), czy narzędzie sprawdzające pokrewieństwo rodziców (Are your parents related), są dostępne od razu.

Życzę wielu ciekawych odkryć! 🙂

0 comment
0

You may also like

Leave a Comment