Jak wgrać wynik do Family Tree DNA

by Marta Sobota
Jak wgrać wynik do FTDNA

Krok 1

Na stronie głównej Family Tree DNA, w lewym górnym rogu najeżdżamy kursorem na „Upload DNA Data” i wybieramy opcję „Autosomal DNA”. Możesz też bezpośrednio kliknąć w ten link i przejść do kroku 2.

Krok 2

Podajemy imię i nazwisko osoby, której test chcemy przesłać oraz adres email osoby, która będzie opiekowała się wynikiem. W poniższym przykładzie jest to ta sama osoba, ale jeśli przesyłamy np. wynik naszej cioci, która wyraziła na to zgodę, wpisujemy jej imię i nazwisko, ale swój adres mailowy, na który przyjdzie informacja o pomyślnym wgraniu wyniku i dane do logowania. Danymi do logowania będzie unikalny kod i hasło, więc będzie można łatwo podzielić się nimi z osobą, której wynik dotyczy.

Krok 3

Wybierz firmę, z której chcesz przesłać dane. Jeśli wybierasz 23andMe lub Ancestry przejdź do kroku 4a. Jeśli wybierasz My Heritage, przejdź do kroku 4b.

Krok 4a – 23andMe / Ancestry – część 1

Klikamy na szary prostokąt i z swojego dysku wybieramy plik, który chcemy przesłać. Wskazówki, jak pobrać wynik DNA z różnych firm znajdziesz tutaj. Po pobraniu, pliku nie trzeba rozpakowywać, jak na załączonym printscreenie, przesyłany jest plik w formacie .zip:

Krok 4a – 23andMe / Ancestry – część 2

Twój wynik został poprawnie wgrany. Na adres email podany w kroku 2, FTDNA wysłało dane logowania, numer zestawu i hasło. Zapisz je sobie na przyszłość.

Przejdź do punktu 5.

Krok 4b – My Heritage – część 1

My Heritage oferuje proste wgranie wyniku do FTDNA poprzez zalogowanie się do serwisu.

Krok 4b – My Heritage – część 2

Wybierz pakiet osoby, której wynik chcesz wgrać. Zaznacz zgodę na transfer danych i kliknij „Tranfer danych DNA”.

Krok 5 – Zgoda na warunki serwisu FTDNA

Podczas pierwszego logowania na ekranie pojawią się dwie zgody do przeczytania i zaakceptowania. Pierwsza (Terms of Service and Privacy Statement) to warunki serwisu FTDNA. Zescrolluj na sam dół, by zaznaczyć, że wyrażasz zgodę, potwierdzić i przejść dalej.

Pierwsza zgoda – Terms of service

Krok 6 – Zgoda na wzięcie udziału w dopasowaniach genealogicznych

Druga to zgoda na wzięcie udziału i wyświetlanie innych krewnych. W skrócie chodzi tu o wyrażenie zgody na powód, z jakiego wgrywamy test – chcemy widzieć krewnych i żeby oni nas również widzieli 🙂

Na wyniki trzeba będzie poczekać 3 do 5 dni. To wszystko 🙂

0 Komentarz
0

You may also like

Skomentuj