Co to jest centymorgan (cM)?

by Marta Sobota
Co oznaczają centymorgany w wynikach DNA

Z wynikami DNA otrzymujemy listę osób, z którymi jesteśmy spokrewnieni. W zależności od firmy, w której wykonaliśmy test, dopasowania te będą przedstawione w dwóch jednostkach – centymorganach (cM) lub procentach.

Centymorgan to jednostka miary wspólnego DNA. Pomyślmy o nim jak o centymetrze 1

Wyobraźmy sobie, że nasze DNA to długa miarka, która ma 7000 centymetrów. 3500 centymetrów tej “linijki” odziedziczyliśmy po matce i 3500 centymetrów po ojcu. 

Adekwatnie możemy myśleć o centymorganach. Zasada jest taka, że im więcej centymorganów z kimś dzielimy, tym bliżej jesteśmy z tą osobą spokrewnieni.
Suma długości naszych chromosomów to około 7000 centymorganów2 (cM).
Z rodzicem dzielimy około 3500 cM, z babcią/dziadkiem ok. 1750 cM, z kuzynem drugiego stopnia (wspólni pradziadkowie), około 230 cM.

Tablica pokrewieństwa

Tablica pokrewieństwa

Na poniższej tablicy pokrewieństwa widzimy, ile średnio cM dzielimy z poszczególnymi krewnymi. Z kuzynem I stopnia dzielimy ok. 866cM, z kuzynem II stopnia ok. 229cM. Opierając się na tym, ile mamy z kimś centymorganów  wspólnego DNA, przewidujemy, jakie może być nasze pokrewieństwo.

Tablica pokrewieństwa w centymorganach (cM)

Tablica pokrewieństwa w centymorganach (cM)

 

Zdarza się, że nasze rodzeństwo będzie dzieliło z krewnym inne ilości wspólnego DNA niż my sami. Dzieje się tak dlatego, że DNA jest dziedziczone losowo, więc rodzeństwo może dzielić mniej lub więcej DNA z tym samym krewnym. 

Tablica pokrewieństwa w cM - 850cM

Tablica pokrewieństwa w cM – 850cM

Ilość centymorganów powie nam, ile DNA dzielimy z krewnym. Jednak, jak widzisz na tablicy pokrewieństwa w cM, wiele relacji może dzielić ze sobą tę samą ilość DNA. Na grafice po lewej zaznaczone są najbardziej prawdopodobne możliwości dla matcha na poziomie 850cM.

 

 

Taki wynik mieści się w przedziale pasującym zarówno do:

  • pradziadka (szary prostokąt),
  • stryjecznego dziadka (zielony),
  • kuzyna I stopni (żółty),
  • syna siostrzenicy/bratanka (fioletowy).

Jak zawęzić możliwe stopnie pokrewieństwa? Pomoże nam w tym przybliżony wiek osoby, który wskaże, które relacje możemy wykluczyć. To znaczy, że jeśli badana osoba ma 40 lat i ma wynik 850cM z osobą w wieku około 80 lat, to wykluczamy, że 80-latek jest dzieckiem siostrzenicy/bratanka, a także wykluczamy raczej, że jest kuzynem I stopnia.  Dobrze jest jednak przeanalizować roczniki, w których rodziły się poprzednie pokolenia, by sprawdzić, czy nie ma tam przesunięcia pokoleń (gdy w jednej rodzinie dzieci rodziły się wcześnie, a w drugiej późno i wychodzi na to, że np. nasz wujek jest w tym samym wieku co my).

Ilośc centymorganów, jaką dzielimy z naszymi matchami pomaga rozwikłać zagadkę, w jaki sposób możemy być z daną osobą spokrewnieni. Wysyłając wiadomość do naszych genetycznych krewnych, im więcej informacji im przekażemy, tym większa szansa, że otrzymamy odpowiedź i razem znajdziemy wspólnego przodka.

W artykule Jak określić pokrewieństwo z ilości wspólnego DNA? Narzędzie shared cM Project, przedstawiam pomocne narzędzie służące do określania stopnia pokrewieństwa.

  1. Zwróćmy uwagę również na to, że centymorgan (cM) ma bardzo podobny skrót do centymetra (cm), tylko skrót centymorgana piszemy z wielkim “M”.
  2. https://genetics.thetech.org/ask-a-geneticist/centimorgans-vs-shared-segments
0 Komentarz
0

You may also like

Skomentuj