Jak pobrać wynik DNA z My Heritage

by Marta Sobota
Jak pobrać wynik z MyHeritage

Krok 1

Najeżdżamy kursorem na zakładkę DNA i wybieramy „Zarządzaj pakietami DNA”

Krok 1 – Zarządzaj pakietami DNA

Krok 2

Kliknij na trzy kropeczki, które są na prawo od nazwy zestawu, którego wynik chcesz pobrać. Następnie wybierz „Pobierz dane DNA”

Krok 2 – Pobierz dane DNA

Krok 3

Pojawi się okienko „Pobieranie danych DNA”. Po przeczytaniu opisu, kliknij „Kontynuuj”.

Krok 3 – Informacja o pobieranych danych

Krok 4

Kolejny ekran to „Potwierdzenie pobierania wyników DNA”. Po przeczytaniu, kliknij „Kontynuuj”.

Krok 4 – Potwierdzenie pobierania wyników DNA

Krok 5

Informacja, że wynik przyjdzie na nasz adres mailowy przypisany do konta MyHeritage

Krok 5

Krok 6

Otwórz skrzynkę mailową i pobierz wyniki. Link będzie działał przez 24 godziny od momentu wysłania maila.

Krok 6 – Pobierz wynik klikając na link w mailu

Krok 7

Wprowadź hasło konta MyHeritage

Krok 7 – Podanie hasła do portalu MyHeritage

To koniec, jeśli podano prawidłowe hasło, plik po kliknięciu „Pobierz”, zapisze się na komputerze.

2 komentarze
0

You may also like

2 komentarze

Andrzej 26 listopada, 2023 - 9:01 pm

Dzień dobry,
Jestem początkującym poszukiwaczem przodków mojej rodziny.
Mam taki problem, że znalazłem sporo informacji o rodzinie mojego ojca z genetyka.genaolodzy.pl i zatrzymałem się na pradziadku od strony ojca, ponieważ był ze Szpitala pod wezwaniem Dzieciątka Jezus z Warszawy( był prawdopodobnie dzieckiem porzuconym). Wczasie poszukiwań na stronie genetyka.genaolodzy.pl natrafiłem na dwie osoby też ze Szpitala w/w podobnie do mojego pradziadka adoptowane do wiosek z tej samej parafii co mój pradziadek. Z tej trójki żyłi tylko mój pradziadek i prawdopodobnie jego brat. I na tej stronie poznałem Pana Camila Danielewicza który doradził mi zrobić test DNA w Family Tree DNA. Zrobiłem go i powiem że poza tym że wiem że jestem z haplogrupy R-YP270 (z dużym prawdopodobieństwem z Litwy) to niczego więcej mi nie pomogło to wyjaśnić. Mam wynik badanie i Pan Camil Dnielewicz powiedział że należymy obaj do grupy Z92 i trzeba dalej wykonać poszukiwania i badania. Po otrzymaniu testu z FTDNA w tym teście wyróżniona jest haplo grupa R-M198. Jestem tak „zielony” że te haplo grupy… grupy nic mi nie mówią i nie przybliżają do odnalezienia skąd pochodzi mój pradziadek i jego rodzice o których nic nie wiem. Nie wiem skąd się wzięła grupa Z92. Będę wdzięczny w nakierowaniu mnie jak czytać to moje badanie DNA i w jakim kierunku dalej iść w poszukiwaniach.
Pozdrawiam
Andrzej Danielewicz

Odpowiedz
Marta Sobota 27 listopada, 2023 - 8:41 am

Dzień dobry Panie Andrzeju, z Pana opisu rozumiem, że w FTDNA był wykonany test STR Y-37 lub Y-67, z wynikiem R-YP270? Natomiast z wyniku testu My Heritage zobaczył Pan R-M198. Wszystko się zgadza, R-YP270 powstała później, „wywodząc się” z R-M198. Czyli R-YP270 jest podgałązką R-M198.
R-M198 to haplogrupa, dla której wspólny męski przodek żył około 8500 lat temu.
R-YP270 to haplogrupa, dla której wspólny męski przodek żył około 3200 lat temu.
Poziom szczegółowości wyniku z MyHeritage jest mniejszy, ponieważ do określenia haplogrupy zostało wykorzystanych mniej danych (ten test bada głownie 22 pary chromosomów autosomalnych, a nie chromosom płciowy Y).
Na stronie YFull dla haplogrupy R-YP270, zobaczy Pan ładnie pokazane, jak wygląda linia haplodrzewa dla R-YP270. 9 gałązek wyżej jest R-M198, a „A” oznacza tzw. „pierwotnego Adama”, który żył ok 200-250 tyś lat temu, od którego wywodzą się wszyscy współcześni mężczyźni. W najbliższym numerze kwartalnika genealogicznego More Maiorum znajdzie Pan mój artykuł o Y-DNA (ukaże się prawdopodobnie w grudniu 2023).

Jeśli chcemy użyć testów Y-DNA do poszukiwań bliskich męskich przodków (jak pradziadek), najlepiej jest zdecydować się na badanie BIG-Y, które określi najbliższą na dany moment haplogrupę. Wszystko zależy od tego, kto aktualnie jest w bazie, wciąż dochodzą nowe osoby i te informacje są uszczegóławiane. Przykład: gdy otrzymaliśmy wynik mojego ojca, miał najbliższego męskiego przodka 500 lat temu z osobą, która nosi inne nazwisko. Po pewnym czasie w bazie pojawił się pan o tym samym nazwisku, z którym wspólny męski przodek żył około 200 lat temu, co bardzo nam pomogło w poszukiwaniach. Czy dobrze rozumiem, że podejrzewacie, że z p. Camilem Danielewiczem wywodzicie się od tych samych przodków?

Gdy szukamy nieznanego przodka przy bliskim pokrewieństwie (sięgającym do ok. 4 pokoleń) dużo dają nam testy autosomalne, polecam obejrzenie mojego wykładu z 10. konferencji genealogicznej Geneami pt. „Ojciec nieznany czyli jak odnaleźć przodka dzięki testom DNA” Omawiam w nim metodologię poszukiwania nieznanych przodków na przykładzie poszukiwań ojca, ale te same kroki można zastosować również do odnalezienia pradziadka. W tym przypadku przewaga testów autosomalnych polega na tym, że możemy szukać we wszystkich liniach rodziny, nie tylko bezpośredniej męskiej. Czyli np. jeśli w bazie są osoby spokrewnione przez matkę nieznanego pradziadka, to również będziemy mogli zanalizować te wyniki i dowiedzieć się czegoś więcej.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki 🙂

Odpowiedz

Skomentuj