5 polecanych książek nt. genealogii genetycznej 📚

by Marta Sobota
5 polecanych książek na temat genealogii genetycznej

5 polecanych przeze mnie książek na temat genealogii genetycznej. Wiedza zebrana w jednym miejscu, papierowe wydanie – to jest coś, co wiele osób lubi najbardziej 🙂 Lista jest utworzona w kolejności, w której opowiadałam o nich podczas tego spotkania.

Grażyna Rychlik – Genealogia i DNA, 2019, do kupienia tutaj

Jedyna polskojęzyczna pozycja na temat genealogii genetycznej. Przeprowadza przez najważniejsze tematy, m.in.:

 • DNA komórkowe, mitochondrialne
 • rodzaje DNA
 • co nam daje test DNA, jakie problemy możemy rozwiązać
 • gdzie możemy zrobić test?
 • w jakie sposób się je wykonuje?
 • odczytywanie wyników DNA autosomalnego / mitochondrialnego / Y-DNA
 • haplogrupy
 • wybrane narzędzia

Mimo dynamicznych zmian zachodzących w genealogii genetycznej, książka wciąż pozostaje aktualne i bardzo ją polecam.

Jedynym minusem jest brak grafik, ale pewnie był to kompromis, by cena książki nie poszybowała za bardzo w górę i była dostępna w przystępnej cenie.

Polecam również zajrzeć do innych książek tego wydawnictwa ❤️

Andrew Lee & Devon Noel Lee – DNA Q&A Real questions from real people about genetic genealogy, 2018, do kupienia tutaj

Jeśli kojarzysz kanał History Family Fanatics na YouTube, to zapewne znasz tę parę 🙂 Devon specjalizuje się bardziej w genealogii, a Andy stworzył wiele wartościowych filmików na temat genealogii genetycznej. Wydali książkę z najczęściej zadawanymi przez ich oglądających pytaniami. W tej książce podobał mi się m.in. opis tworzenia grup referencyjnych, na podstawie których określane jest w testach DNA nasze pochodzenie geograficzne (tzw. mapy etniczności).

Myślę, że zakupienie tej książki jest bardzo dobrą formą odwdzięczenia się za fantastyczne treści, jakie Devon i Andy umieszczają na swoim kanale YT, a pozycja ta wzbogaci Waszą wiedzą i biblioteczkę genealogii genetycznej 📚

Blaine T. Bettinger – Guide to DNA testing and genetic genealogy, 2019, do kupienia tutaj

Podstawy analizy DNA, których potrzebujesz do genealogii genetycznej 🙂 Pięknie wydana, z duża ilością grafik, wykresów, schematów, printscreenów z wyników analizy. Znajdziesz informacje o analizie DNA autosomalnego, mitochondrialnego, X-DNA, Y-DNA, a także narzędziach, których warto używać, postępowaniu w przypadku adopcji i „murów nie do przeskoczenia” oraz jaka jest przyszłość genealogii genetycznej.

Tę książkę polecam również osobom, które nie mają jeszcze swoich wyników, a na nie czekają, by zobaczyły co spotka je w poszczególnych bazach i przygotowały się do własnej analizy. Zaletą książek wydanych po angielsku jest to, że nawet jeśli nie znamy jakiegoś określenia, zawsze na spokojnie możemy użyć słownika 🙂

Debbie Parker Wayne – Advanced Genetic Genealogy: Techniques and Case Studies, 2019, do kupienia tutaj

Książka dla zaawansowanych pasjonatów genealogii genetycznej i zawodowych genealogów genetycznych, którzy posiadają podstawy w małym palcu 🙂 Na tę książkę składa się 14 artykułów napisanych przez różne osoby w tematach takich jak:

 • Triangulacja
 • Fazowanie
 • Techniki i ograniczenia X-DNA
 • Analiza Y-DNA
 • Poszukiwania nieznanych przodków
 • Endogamia i ubytek pokoleń
 • Łączenie DNA autosomalnego i Y-DNA
 • …i kilka innych 🙂

Jest to najdroższa z proponowanych pozycji, jednak zawiera prawie 400 stron świetnie opisanej wiedzy, z grafikami, tabelami, wykresami. Z tą książką będziecie mogli spędzić długie miesiące, a nawet lata analiz.

Annette L. Becklund – Ancestry Discoveries – What happens under the sheets, doesn’t stay there – a memoir, 2022, do kupienia tutaj

Ta książka nie jest stricte o genealogii genetycznej, ale opowiada autobiograficzną historię kobiety, która po otrzymaniu wyników testu DNA odkryła, że jej biologicznym ojcem był inny mężczyzna niż ten, który ją wychowywał.

Autorka jest psychoterapeutką i opisuje nie tylko swoją drogę do odkrycia, kim był jej ojciec, ale również ścieżkę jaką przeszła, by poznać nową rodzinę – ciocie, wujków, przyrodnie rodzeństwo. Zagłębia się w odczucia, jakie pojawiają się u osób, które odkrywają zupełnie nowe pochodzenie, a układ całej rodziny się zmienia.

Polecam nie tylko osobom, które przeszły przez podobne doświadczenia, ale także rodzinom osób z nimi spokrewnionych, ponieważ z takim odkryciem zmienia się cały system rodzinny, a książka pomaga zrozumieć, jak ważne jest uszanowanie nowej konstelacji rodzinnej i przodków, którzy nie wiemy z czym się mierzyli podejmując swoje decyzje. Istotne jest także to, że szczególnie gdy przodek już nie żyje, bardzo ważny jest przekaz rodzinny o danej osobie, opowiadanie historii, pokazywanie zdjęć, pamiątek – wszystko to, co sprawi, że nowy członek rodziny asymiluje w sobie, w swoim sercu ten nowy porządek, nową tożsamość.

0 Komentarz
0

You may also like

Skomentuj